• Procedury obowiązujące w bibliotece szkolnej

• PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19

Postanowienia ogólne

1. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach. Nie ma obowiązku zakładania maseczki lub przyłbicy jako osłony nosa i ust.
        2. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2  metry, minimum 1,5 m).
        3. W celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego jednocześnie w bibliotece mogą przebywać 3 osoby.
        4. Wypożyczający nie korzystają z wolnego dostępu do zbiorów - książki podaje bibliotekarz.
        5. Skraca się czas przebywania w bibliotece na okres niezbędny do wypożyczenia zbiorów.
        6. Obsługa czytelnika powinna być ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych.
        7. Nie ma możliwości korzystania ze stanowisk komputerowych znajdujących się w bibliotece, które są nieczynne do odwołania.
        8. Należy systematycznie wietrzyć pomieszczenie biblioteki.
        9. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty stołów, oparcia krzeseł.

Realizacja przyjmowania materiałów bibliotecznych przez nauczyciela bibliotekarza w bibliotece szkolnej

1. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne.
        2. Okres kwarantanny dla zwracanych materiałów wynosi 3 doby.
        3. Przyjęte materiały będą odkładane na oddzielny stół. Zostaną oznaczone  datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny. Po tym okresie będzie je można włączyć do użytkowania. Należy bezwzględnie pamiętać o dezynfekcji blatu stołu.
        4. Zwracane książki można umieszczać w tym samym pomieszczeniu, w którym znajdują się książki do wypożyczenia. Należy pamiętać, by odizolować i ograniczyć dostęp do tego miejsca tylko dla uprawnionych osób – pracowników biblioteki – oraz odpowiednio to miejsce oznaczyć.
        5. Materiałów zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie należy naświetlać książek lampami UV.