Żonkile
W dniach 11.10-22.10.2021r. w naszej szkole była możliwość zakupienia cebulek żonkili w ramach ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Kupując i sadząc cebulki pomagaliśmy pacjentom Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim. Dochód pozyskany z ich sprzedaży został przekazany w całości na ich potrzeby. Pieniążki były zbierane do zaplombowanej puszki. Wszystkim, którzy uczestniczyli w tej akcji serdecznie dziękujemy.
Działania Szkolnego Klubu Wolontariatu w ramach w akcji #SzkołaPamięta
Czwartkowe popołudnie 28.10.2021r. to czas wielkich porządków na cmentarzu w Bierzwniku. Wolontariusze z naszej szkoły, nie zwracając uwagi na warunki pogodowe czy dodatkowe obowiązki, zebrali się, aby posprzątać opuszczone i zaniedbane groby. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od pogadanki, której celem było ukazanie tradycji związanej ze Świętem Zmarłych i podkreślenie jak ważna jest pamięć o naszych bliskich, a także o osobach, które przyczyniły się do obrony Naszej Ojczyzny.
Uzbrojeni w miotły, grabie, szufle, worki oraz pełni zapału wkroczyliśmy na teren cmentarza i zaczęliśmy wielkie porządki. Wszystkie napotkane na cmentarzu osoby odwiedzające groby sowich bliskich chwaliły naszą pracę. To dodatkowo utwierdziło nas w przekonaniu, że działamy w dobrej sprawie.
Prace porządkowe przebiegały szybko i sprawnie. Następnie na posprzątanych grobach zapaliliśmy znicze.
Celem naszej akcji była nie tylko pomoc, ale kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku oraz wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci i miejscach publicznych.
Mamy nadzieję, że nasza tradycja sprzątania cmentarza przez Szkolny Kub Wolontariatu nigdy nie zniknie.
#SzkołaPamięta
Wolontariusze Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku biorą udział w akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta.
ŚWIĘTO SZKOŁY I DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
6 lat temu - 14 października 2015r. - odbyła się uroczystość nadania naszej szkole sztandaru i imienia Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich.
Cystersom zawdzięczamy powstanie Opactwa i miejscowości, w których mieszkamy. Bogactwo cysterskiego dziedzictwa - duchowe i kulturowe - staramy się pielęgnować swoją codzienną pracą i postawą.
Chętnie zgłębiamy wiedzę o naszych cysterskich korzeniach. Uczymy się ich. Budują one tożsamość naszej społeczności lokalnej.
W poszanowaniu tej tradycji staramy się krzewić dorobek naszych cysterskich przodków. W myśl dewizy Szkoły – HISTORIA JEST NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA – naszymi czynami i postawami kształtujemy codzienność, w której dorastamy i wychowujemy się.
Święto Szkoły stało się okazją do przypomnienia i utrwalenia sobie wiadomości o naszych Patronach.Dnia 13 października 2021r. klasy 4 – 8 rywalizowały w mini konkursie wiedzy o Cystarsach.
Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące codziennego życia Cystersów - czym się zajmowali, jakie zwierzęta hodowali, jak wyglądał ich strój, które z codziennych czynności były dla nich najważniejsze, według jakiej reguły żyli oraz elementów architektonicznych klasztoru w Bierzwniku.Komisjom konkursowym, odwiedzającym poszczególne klasy, towarzyszyli uczniowie klasy VIIIa – Mateusz i Szymon ubrani w strój cysterski.
Wszystkie klasy, wraz z oddziałami przedszkolnymi, wykonały plakat konkursowy na jeden z wybranych tematów:
1. Klasztor cysterski w Bierzwniku.
2. Codzienne życie Cystersów.
3. Strój cysterski.
Wszystkie wykonane prace plastyczne zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym i ocenione przez jury.
Wyniki konkursu będą ogłoszone po dniach wolnych od zajęć dydaktycznych – 18 października.