• Laboratoria Przyszłości

   • Uczymy się lutować

         

         Teraz trudniejsza, gdyż wymagająca większej precyzji część wykonywania lampki LED. Lutowanie… nowe pojęcie, nowa czynność dla uczniów polegająca na połączeniu ze sobą diod LED. Wykorzystując lutownicę oraz cynę całkiem sprawnie uczniowie współpracując w parach wykonali spoiwo. Zostało jeszcze przylutować przewód USB i sprawdzić czy lampka świeci, ale to na następnej lekcji…

    Walentynkowy fotograf

       

         Z okazji walentynek w naszej szkole zagościł walentynkowy fotograf. Wykorzystując sprzęt fotograficzny oraz oświetleniowy uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wykonywali chętnym uczniom zdjęcia na wcześniej wykonanej ściance. Uczniów którzy skorzystali z usług fotografa zapraszamy do odwiedzenia galerii o pobrania swoich zdjęć.

    Klasa piąta szyje literki

       

         Poznając różne materiały uczniowie klasy piątej wykonywali poduszki w kształcie literek, które mają potem ułożyć napis LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Za pomocą szablonów literek, uczniowie odrysowali na materiale i wycięli kształt poduszek. Następnie korzystając z żelazka oraz deski do prasowania, które wyprasowaliśmy materiał, aby był prosty i łatwiej było go zszyć. Literki łączyliśmy ściegiem stębnówka, a po zszyciu wypełnialiśmy poduszkowe literki kulką silikonową. Nie możemy się doczekać efektu końcowego.

    Klasy szóste wykonują lampkę LED

      

         Podczas pracy z prądem trzeba bardzo uważać. Ale nawet uczniowie szkoły podstawowej mogą samodzielnie wykonać lampkę LED. Do jej wykonania potrzebowaliśmy dużej nakrętki plastikowej od słoika (najlepiej po kawie), dwa wkłady kleju na gorąco, cztery diody LED oraz przewód USB. Na początek za pomocą wiertarki bezprzewodowej wywierciliśmy cztery otwory,  w których zostaną umieszczone wkłady kleju. Uczniowie samodzielnie dobrali rozmiar wiertła, umieścili je w wiertarce i wykonali otwory. Następnie umieścili w nich wkłady kleju na gorąco, w których zostały zatopione diody LED w wybranych przez uczniów kolorach. Ciąg dalszy na następnej lekcji…

    Od najmłodszego do nastarszego...
    programujemy w Scottie Go!

       

    Klasy szóste wykonują świąteczny lampion

       

         Ozdoby choinkowe i dekoracje świąteczne to w okresie przed świętami bożonarodzeniowymi temat numer jeden. Wspólnie z uczniami klas szóstych wykonaliśmy świąteczny lampion. Do wykonania ozdoby wykorzystaliśmy niewielki słoik, sztuczny śnieg oraz różne dekoracje. Potrzebowaliśmy także kleju typu wikol oraz kleju na gorąco. Czysty słoik posmarowaliśmy klejem typy wikol, a następnie obtoczyliśmy go w sztucznym śniegu. Czynność tą powtórzyliśmy 2-3 krotnie, aby ładnie sztuczny śnieg przylegał do słoika. Po wystygnięciu kleju na następnej lekcji za pomocą kleju na gorąco przyczepiliśmy do naszych lampionów przeróżne ozdoby takie jak: wstążka lub sznurek, szyszki, laski cynamonu, mini bombki itp.

    Klasa piąta wykonuje świąteczną gwiazdkę z drucika

       

         Ozdoby choinkowe i dekoracje świąteczne to w okresie przed świętami bożonarodzeniowymi temat numer jeden. Wspólnie z uczniami klasy piątej wykonywaliśmy ozdobę choinkową – gwiazdkę  z drucika. Na niewielkim kawałku deseczki odrysowaliśmy kształt gwiazdki. Korzystając z wkrętarki bezprzewodowej we wszystkich rogach gwiazdki wkręciliśmy wkręty. Tak przygotowany szablon zaczęliśmy okręcać drutem zaznaczając od zewnątrz zaznaczając kształt gwiazdki. Robimy to 2-3 razy, aby gwiazdka była sztywna. Następnie przeciągamy drut pod i nad kształtem, tak by wypełnić środek gwiazdki. Po wykręceniu wkrętarką śrubek otrzymaliśmy gotową gwiazdkę. Na koniec przymocowaliśmy do niej wstążkę, dzięki której można będzie ozdobę powiesić np. na choince.

    Klasy czwarte szyją opaskę renifera

     

         Ozdoby choinkowe i dekoracje świąteczne to w okresie przed świętami bożonarodzeniowymi temat numer jeden. Wspólnie z uczniami klas czwartych wykonywaliśmy opaskę renifera. Do jej wykonania potrzebowaliśmy filcu w kolorach zielonym, czerwonym oraz brązowym, szablonu poroża renifera oraz pisaka, nożyczek i igły z nicią. Po odrysowaniu szablonu na filcu uczniowie go starannie wycięli. Następnie po walkach z nawleczeniem nitki na igłę zszyli ze sobą elementy ściegiem stębnówka. W ton piosenek świątecznych szycie szło w bardzo miłej atmosferze co można zobaczyć na zdjęciach umieszczonych w galerii poniżej.

    Wiercimy otwory w drewnie

       

         Używaliśmy także wiertarki bezprzewodowej, w listewkach wywiercone zostały niewielkie otwory do przeciągnięcia sznurka, który będzie uprzężą latawca. Następnie przyszedł czas na poszycie latawca. Z cienkiego papieru wycięliśmy odpowiedni arkusz, który następnie przymocowaliśmy do szkieletu latawca. Przygotowany wcześniej długi fragment sznurka przywiązaliśmy do uprzęży, dzięki temu będzie można latawiec puszczać i sterować nim. Nie mogliśmy zapomnieć o ogonie latawca, który stabilizuje go podczas lotu. Na sznurku długości pięć razu dłuższej od wysokości latawca co kilkadziesiąt centymetrów umieściliśmy wstążki wykonane z papieru. Po ciężkiej pracy uczniowie z zadowoleniem zabrali swoje latawce do domu.

    Ciąg dalszy budowy latawców

       

        Po przygotowaniu listewek połączyliśmy je pod kątem 90 stopni w taki sposób, aby przypominały krzyż. Krótsza z nich powinna się znaleźć na wysokości 2/3 dłuższej. Aby kąt miał idealnie 90 stopni przyłożyliśmy kątownik stolarski. Precyzja była tutaj bardzo ważna, gdyby nie udało się uzyskać kąta prostego latawiec nie będzie latał. Do połączenia wykorzystaliśmy pistolety do kleju na gorąco.

    Uczniowie budują latawce

       

         Puszczanie latawca jest zajęciem wciągającym nie tylko dla dzieci. Jest także bardzo fajną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wspólnie z uczniami klasy piątek podczas lekcji techniki, wykorzystując pracownię #laboratoriaprzyszłości zbudowaliśmy latawce. Do wykonania latawca potrzebowaliśmy dwie drewniane listewki, kilkadziesiąt metrów cienkiego sznurka oraz cienki papier. Uczniowie korzystając z miarki odmierzyli listewki, a następnie przy pomocy nauczyciela oraz wyrzynarki stołowej je na wymaganą długość.  Następnie przyszedł czas na wygładzenie listewek papierem ściernym, aby wyeliminować drzazgi mogące skaleczyć uczniów. Tarnikami na końcach listewek wykonane zostały wgłębienia, w których zostanie umieszczony sznurek będący szkieletem latawca. 

    Uroczyste otwarcie pracowni technicznej

       

    13 października 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku odbyło się  oficjalne otwarcie pracowni technicznej w ramach projektu „Laboratoria przyszłości” realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

         W uroczystym otwarciu udział wzięli p. Magdalena Poklasińska i p. Mariusz Dubojski- starsi wizytatorzy w Wydziale Kształcenia Ogólnego i Specjalnego, którzy reprezentowali p. Jerzego Sołtysiaka - Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, wraz z p. Anetą Kołudą- wójtem Gminy Bierzwnik oraz p. Kingą Recką- Matyjasik- dyrektorem naszej szkoły. Po uroczytym otwarciu pracownia została poświęcona przez ojca Opata Rajmunda Guzika.

    Dzięki dofinansowaniu nasz szkoła uzyskała nowoczesną pracownię wyposażoną m.in. w stoły warsztatowe, narzędzia do obróbki różnych materiałów, drukarkę 3D, zestawy do nauki kodowania oraz wiele innych.

    Wszyscy jesteśmy bardzo dumni ponieważ naszym uczniom zostały stworzone bardzo dobre warunki do nauki a nowoczesne pomoce dydaktyczne umożliwią poprowadzenie zajęć w sposób bardziej ciekawy dla uczniów.

    Serdecznie  wszystkim dziękujemy 😊

    Ruszyły zajęcia w nower pracowni technicznej
    #laboratoriaprzyszłości

       

    #laboratoriaprzyszłości

    Laboratoria Przyszłości  to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

    Celem inicjatywy  jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

    Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności przez uczniów. Uczniowie będą mogli uczyć się współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań. Jednocześnie będą odkrywać ukryte talenty, rozwijać kompetencje przyszłości w zakresie nauk przyrodniczych, robotyki, technologii i inżynierii.

 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Kontakt

   • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich
   • zspbierzwnik@wp.pl
   • Zespół Szkolno-Przedszkolny - 95 768 00 36 Szkoła Podstawowa - 95 768 00 75 Przedszkole - 95 768 00 48
   • ul.Sienkiewicza 17 73-240 Bierzwnik Poland