• Rok Szkolny 2014/15

   • Dzień Ziemi

         Jak ważna jest dla nas nasza planeta, pokazaliśmy w marszu ekologicznym ulicami Bierzwnika. Każda grupa przedszkolna ubrała się w foliowe worki do segregowania odpadów. Żółte Misiaki, zielone Motylki, niebieskie Sówki i czerwone Pszczółki wołały tak:

    ZIEMIA TU, ZIEMIA TAM, ZIEMIĘ POD NOGAMI MAM.

    WIEJE WIATR, PACHNIE KWIAT- JAKI PIĘKNY JEST TEN ŚWIAT!!!

        

         Zachęcaliśmy lokalnych mieszkańców do dbania o nasze środowisko, szanowanie przyrody i segregowanie śmieci.

    Modernizacja placu zabaw

         Dziś zrobiło się tłoczno wokół przedszkola. Tłumnie przybyli rodzice, nawet ze swoimi pociechami, by upiększyć teren placu przedszkolnego. W ruch poszły pędzle, młotki, wiertarki i niesamowite zaangażowanie rodziców i pracowników przedszkola.

       

         Kolorowe ogrodzenie i nowe zabawki na placu przedszkolnym to uśmiech na twarzach naszych przedszkolaków.

    DZIĘKUJEMY!!!DZIĘKUJEMY!!!DZIĘKUJEMY!!!

    Zielony dzień

         Znów zazieleniło się w naszym przedszkolu. Promując zdrowy styl odżywiania, każdy przedszkolak przyniósł dziś ulubiony produkt spożywczy. Dzięki zaangażowaniu rodziców na zielonym stole znalazły się: sałata, brokuły, kapusta, ogórki, szczypiorek, kiwi, jarmuż, natka pietruszki, koperek, dżem agrestowy, z kiwi, ale także galaretki zielone, groszek w puszce czy też soki „Kubuś” i wiele innych. Każdy z tych smakołyków został skosztowany, oczywiście przez zielone przedszkolaki.  BYŁO PRZEPYSZNIE i ZDROWO

       

    Wyruszamy w kosmos

         Dawno, dawno temu ludzie myśleli, że Ziemia jest płaska jak naleśnik, a Księżyc, Słońce i gwiazdy krążą wokół niej- to początek opowieści naszego gościa pani I. Świerczyńskiej. Dziś dzięki pracy wielu naukowców, wiemy, że Ziemia ma kształt kuli, która nigdzie się nie kończy i nigdzie nie zaczyna. Jest też w ciągłym ruchu i w stałym tempie krąży wokół Słońca- przekonywał najmłodszych fizyk naszego gimnazjum pan Ł. Szumielewicz.

       

         To były niezwykle ciekawe zajęcia, szczególnie gdy mogliśmy obserwować nieboskłon przez teleskop. I choć trudno nam było dostrzec gwiazdy, to dla dzieci było to niesamowite wrażenie. Wielu wykazało się także bogatą wiedzą o wszechświecie.

    Marsz Ekologiczny - Powitanie wiosny

         Już od rana wesoło w przedszkolu. Każda grupa przygotowywała się do korowodu wiosennego: sklejaliśmy kwiaty z bibuły, czapeczki wiosenne oraz ekologiczne instrumenty. Grupa najstarsza przystroiła w barwne suknie symbol odchodzącej zimy- MARZANNĘ. Tymczasem na przedstawienie zaprosił nas smutny Bałwanek. Pospieszyliśmy więc, by zdążyć zanim się roztopi. Spotkaliśmy  tam też Stracha   na wróble, Skowronka i  Żabkę. W te role wcieliły się dziś nasze panie z przedszkola. To one przekazały przedszkolakom wiosenny Gaik, który wraz z Marzanną prowadził nasze przedszkole ulicami Bierzwnika.

       

         Po powrocie rozebraliśmy Marzannę według zasad recyklingu, by nie zaśmiecać przyrody. Teraz z wielkim zaciekawieniem szukaliśmy oznak Wiosny. Pomogły nam małe wskazówki- zagadki ukryte na całym placu pośród drzew i krzewów.

    Bal w "Zaczarowanym lesie"

       

         Dziś sala widowiskowa w GOK w Bierzwniku zamieniła się w piękny, kolorowy i bardzo wesoły las. Między leśnymi zaroślami tańczyli jego mieszkańcy, zwierzęta leśne, owady, ptaki, leśne wróżki, a nawet Matka Natura. W korowodzie leśnej braci, przy świergocie ptaków kroczyli zaproszeni goście, przedszkolacy, rodzice oraz pracownicy przedszkola. Potem były pląsy, tańce, konkursy. Każdy uczestnik balu otrzymał upominek. Na  szczególne wyróżnienie zasłużyła rodzina smerfetki Melanii. Jak przystało na Papę Smerfa, dzielnie pilnował porządku w zaczarowanym lesie, a w nim działo się, działo... Ja tez tam byłam, miód i wodę piłam....co widziałam- w tej kronice spisałam...  


    Galeria

    Biało, bielutko, bielusieńko dziś w przedszkolu

       

         Na powitanie Misiaki i Motylki zatańczyły BIAŁEGO WALCZYKA, po czym rozpoczęliśmy zabawę z kolorem białym. Szukaliśmy go w całym przedszkolu pod różnymi postaciami. Najbardziej ciekawe dla dzieci okazały się jednak zajęcia kulinarne. Spośród wielu przyniesionych produktów spożywczych, dzieci wybierały najbardziej ulubione, określając ich smak. Po degustacji przez węch i dotyk, przygotowywaliśmy smakołyki, np. sałatki, surówki, twarożki i oczywiście desery. BIAŁY JEST PYSZNY I ZDROWY!

    Dla Ciebie Babciu, dla Ciebie Dziadku

       

         Tymi słowami dziś przywitaliśmy naszych gości. Były też inne wiersze i piosenki oraz własnoręcznie wykonane upominki: pudełka na kosmetyki dla babci i kwiaty dla dziadka. Nie zabrakło wspólnego tańca wnuków z dziadkami i miłych chwil przy wspólnym poczęstunku. Dziś każda babcia i dziadek otrzymali tytuł SUPER BABCIA I SUPER DZIADEK, którzy zasiedli na specjalnym tronie ze swoimi ukochanymi wnukami.

    Zabawy karnawałowe

         A tak bawiliśmy się podczas ferii zimowych z Klownem Ruphertem i Rico w Domu Kultury w Bierzwniku. Było wesoło i kolorowo.

       

    Pieczemy pierniki

       Jedną z tradycji świątecznych w naszej grupie jest wypiekanie pierników.Dzieci uwielbiają tę zabawę, a szczególnie moment ozdabiania tych przysmaków. Miło patrzeć na oblizywanie paluszków z polewy czekoladowej oraz rodzynek, cukiereczków, wiórków itp. TO PRAWDZIWI CUKIERNICY. Zobaczcie sami jak poznawaliśmy kolejne etapy pieczenia i oceńcie nasza wyobraźnię.Po przepis zapraszamy do Misiaków. Życzymy smacznego.

       

    Jasełka

         Dziś przy wigilijnym stole spotkali się tłumnie rodzice, by kultywować tradycje bożonarodzeniowe wspólnie ze swoimi pociechami w przedszkolu. W tle słychać kolędy, a do Sali wkraczają aniołki, Maryja z Józefem oraz zwierzątka leśne. Każdy kroczy z darami dla małego Jezuska. W kolędowaniu przeszkadzał sprytny diabełek Szymuś. Ale i on poczuł wkrótce magię świąt i śpiewał kolędy przy żłóbku. Nadszedł czas na życzenia świąteczne, które złożył pan dyrektor T. Butyński. "A teraz podzielimy się opłatkiem- jak przodkowie nasi z każdym, kto jest sercu bliski..."- tymi słowami p. Sylwia i Edyta wręczyły dzieciom i rodzicom opłatki wigilijne. Były łzy wzruszenia, bo to magiczny dzień i oby takich chwil nie zabrakło nigdy w przedszkolnej braci.

       

    Czekamy na Mikołaja

         Już od początku grudnia dekorowaliśmy przedszkolne sale na przyjęcie specjalnego gościa. Wiele radości przyniosło dzieciom ubieranie choinki. W świątecznym nastroju przybywały błyszczące bombki i łańcuchy, a to znaczy że już niedługo Święta, że Mikołaj przyjedzie do dzieci... MIKOŁAJ! MIKOŁAJ! - zawołały nagle dzieci widząc kroczącą za oknem czerwoną postać. Przywitaliśmy Mikołaja muzyką, pląsaliśmy radośnie w kole i w parach. Wirowały czerwone czapeczki przedszkolaków , bo dziś każdy mógł zostać Świętym Mikołajem. Ten prawdziwy dzielnie nam towarzyszył mimo, iż jeszcze daleka droga przed nim. Nadeszła wreszcie długo oczekiwana chwila- PREZENTY. Każdy dzielnie maszerował do Mikołaja i z uśmiechem pozował do pamiątkowego zdjęcia ze swoim upominkiem. To nie koniec Mikołajkowych niespodzianek. W sali czekał na dzieci słodki poczęstunek, a potem znów tańce i zabawy.

       

    Konkurs poetycki "Barwy jesieni"

         Tłumnie zgromadzonych na wieczorku poetyckim, przy blasku  lampionów, powitała Pani Jesień- S. Szurzyńska recytując wiersz "Posypały się listeczki". Wśród zaproszonych gości  byli: p. dyrektor R. Wieczorek, kierownik GOPS p. G. Pytlarz, leśnik p. J. Matyjasik, rodzice ze swoimi pociechami.  Do konkursu zgłosiło się 28 przedszkolaków, a oceny małych artystów dokonało jury w składzie A. Wojciechowska i  R. Witkowska- nauczycielki języka polskiego w ZSP w  Bierzwniku. Wybrane przez dzieci utwory pokazały jak piękna jest nasza  polska jesień, czasami dżdżysta, czasami wietrzna, ale też mieniąca się w słońcu kolorowymi listkami. Improwizacja  treści wierszy oraz jesienne stroje dzieci, ujęły nie tylko  jury. Nie cichły gromkie brawa i ogromna duma rodziców  podczas recytacji ich pociech. A oto zwycięzcy:

    3 latki

    I miejsce - Dawid Wawrzyk

    II miejsce - Szymon Sikora

    III miejsce- Kryspin Szymanowski

    4latki

    I miejsce- Kacper Grabiec

    II miejsce - Maja Jarecka

    III miejsce - Marcel Jarecki

    5 latki

    I miejsce - Gabrysia Jasiukiewicz

    II miejsce - Kinga Urmańska

    III miejsce - Martyna Orzechowska

    6 latki

    I miejsce - Kacper Nowak

    II miejsce - Melania Piasecka

    III miejsce - Julia Kamińska

    Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, za które dziękujemy wszystkim sponsorom.

       

    Międzynarodowy Dzień Misia

         Dziś swoje święto obchodziły wszystkie misie na całym świecie, a tym samym świętowała najmłodsza grupa w naszym przedszkolu- MISIAKI. Każdy przyprowadził dzisiaj z domu swojego pluszowego przyjaciela- misia. Nie zabrakło nawet misiowych strojów. Z wielką dumą każdy przedstawiał swojego pluszaka, a potem zapraszał do wspólnej zabawy. Dziś nikt nie bawił się sam, a w przerwach każdy sięgał po słodkie niespodzianki- żelowe misie. Były też pląsy i zabawy przy muzyce, wirowały Misiaki z misiami... Słuchaliśmy także przygód Misia Paddingtona oraz wykonaliśmy ilustracje do kroniki "MIŚ NASZYM PRZYJACIELEM". Każdy też nauczył się wiersza "Oto miś". Na zakończenie wspólnych zabaw kosztowaliśmy biszkopty z miodem - to ulubiony przysmak wszystkich MISIÓW.

       

    Święto drzewa

       

         Październikowe wydarzenia w ramach Święta Drzewa zostały objęte patronatem Prezydenta RP B. Komorowskiego i odbywały się pod hasłem Drzewo Wolności. Dlatego też zaproszonych gości    przywitaliśmy biało czerwonymi liśćmi klonu. Swoje refleksje,  zdania, słowa na temat tego co wydarzyło się- ich zdaniem- najważniejszego w ciągu 25 lat, wyrazili: leśnicy, strażacy, policjanci, pracownicy urzędu, rodzice oraz pracownicy przedszkola. Drzewo wolności posadziliśmy wspólnie przed przedszkolem- tym razem był to buk, na którym powiewały zapisane biało czerwone listki. Przybyły także sosny, sadzone przez każdą grupę wiekową wokół placu przedszkolnego. Niezbędna okazała się pomoc zaproszonych gości. Największą atrakcją była jednak wspólna wycieczka do lasu, gdzie poznawaliśmy naszą małą ojczyznę. Leśnicy podkreślali funkcję, jaką pełnią drzewa w  okolicy. Szukaliśmy drzew niezwykłych, z historią, pobudzających wyobraźnię. Dlatego uczestnicy wycieczki poznawali je wszystkimi zmysłami- węch, słuch, dotyk. Zobaczcie... "O czym szumią drzewa, czym pachnie jesienny las..."- przekonajcie się sami podczas wspólnych wycieczek do lasu, parku. DRZEWA DAJĄ NAM TLEN - NIEZBĘDNY DO ŻYCIA.

    Pasowanie na przedszkolaka

       

         To już kolejne pokolenia dzieci przekracza progi przedszkola. Ci najmłodsi- 2,5 latkowie dziś zdawali pierwszy egzamin: śpiewali piosenki, tańczyli, recytowali wiersze, przekonując zaproszonych gości- dyrekcję i rodziców, że są gotowi zostać Misiakami. Pierwszy etap zaliczony! Kolejny to degustacja wafli z miodem- to przecież przysmak wszystkich misiów...co za słodki widok. Przyszedł jednak moment na egzamin dla rodziców- przez równoważnię sprytnie przemknęły mamy, a na wirującym krążku równowagę trzymali dzielnie tatusiowie. Gromkimi brawami nagrodziły ich dzieci. Czas na przysięgę. Pan dyrektor uczynił powinność i drewnianą łyżką pasował nowe przedszkolaki. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, odznakę i mały upominek. Od dziś jesteśmy dzielnymi przedszkolakami Misiakami!

    Urodziny marchewki

       

    "Na marchewki urodziny, wszystkie zeszły się jarzyny..."jak zabrzmiało w piosence, w kąciku przyrodniczym utrwalaliśmy wiedzę o poznanych warzywach i owocach. Znając ich walory odżywcze przygotowaliśmy surówkę marchewki z jabłkiem. Odważnie kosztowały ją dziś wszystkie Misiaki.

    Spotkanie z Policjantem

       

    Bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne, a kiedy przekonują nas o tym policjanci jest bardziej czytelne dla dzieci. Pan dzielnicowy Michał zabrał nas na spacer ulicami Bierzwnika, ćwicząc jednocześnie prawidłowe przechodzenie po pasach. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca policjanta i dlaczego powinniśmy znać swoje imię i nazwisko, adres oraz numery alarmowe. Wielu z nas chciałoby zostać policjantem.

    Sprzątanie Świata 2014

       

    "Śmieciu precz" wołały dzieci podczas udziału w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Wspólnie z leśnikami i rodzicami porządkowaliśmy pobliski  las oraz teren wokół przedszkola. Uśmiech na twarzy wszystkich uczestników potwierdził słuszność naszych działań. Po powrocie czekało na nas ognisko, przy którym piekliśmy pyszne kiełbaski, ufundowane przez Nadleśnictwo Bierzwnik.

     

 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Kontakt

   • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich
   • zspbierzwnik@wp.pl
   • Zespół Szkolno-Przedszkolny - 95 768 00 36 Szkoła Podstawowa - 95 768 00 75 Przedszkole - 95 768 00 48
   • ul.Sienkiewicza 17 73-240 Bierzwnik Poland