• Rok szkolny 2013/14

   • Dzień Strażaka

           Bierzwnik już od dawna w okolicy słynie ze straży pożarnej najdzielniejszej w gminie... Mają tu strażacy sprzęt strażacki- bogaty nie skąpy- gaśnice, sikawki i pompy... Te i inne wiersze Misiaki zadedykowały strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bierzwniku w dniu ich święta. Nasi goście przypomnieli dzieciom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia pożarowego, jakie działania podejmują strażacy dla ratowania zdrowia i życia, nie tylko ludzi. Wszyscy znali numery alarmowe. Przedstawiciele wszystkich grup wiekowych na zakończenie ułożyli historyjkę obrazkową "Nie baw się zapałkami", po czym strażacy zaprezentowali swój sprzęt w wozie strażackim- węże, gaśnice, pompy i sprzęt ratowniczy. Największą atrakcją była armatka wodna, która rzęsistym strumieniem podlała całe boisko. Wręczyliśmy strażakom upominkowe obrazki za ich ciężką i odważną postawę, po czym dwa wozy strażackie odjechały na sygnale spod przedszkola. To było miłe i pouczające spotkanie.

    Święto Flagi

    Rozwijając poczucie przynależności narodowej wzięliśmy udział w obchodach Święta Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas wielu zajęć przypominaliśmy dzieciom historię państwa polskiego, znaczenie symboli narodowych: flagi, godła, hymnu. Tego dnia przedszkolacy dumnie prezentowali się w strojach biało czerwonych oraz wykonały chorągiewki- oczywiście w narodowych barwach. Tym dumniej brzmiał wiersz „Barwy ojczyste” W. Bełzy, recytowany na rozpoczęcie pochodu. Biało czerwony korowód ruszył ulicami Bierzwnika i nad głowami dzieci powiewały polskie chorągiewki. Pojawiały się okrzyki przedszkolaków: POLSKA! BIAŁO CZERWONI! POLSKA! BIAŁO CZERWONI!

    W ten sposób już od najmłodszych lat kształtuje się w dzieciach uczucie miłości i przynależności do własnego kraju oraz promowanie symboli narodowych.

    Wiosenny pokaz mody

    W tym roku właśnie w ten sposób obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Grupa Misiaków przypomniała zaproszonym gościom i braci przedszkolnej jak piękna jest nasza planeta i dlaczego warto o nią dbać w inscenizacji „Zielona planeta Ziemia”.

    Tuż po  niej zabrzmiała skoczna muzyka, przy której na zielonym dywanie dumnie wkraczały modele i modelki w ekologicznych kreacjach. Konferansjerka S. Szurzyńska podkreślała walory poszczególnych strojów- sukienek, kamizelek, beretów, krawatów, kapeluszy, na różne okazje dzienne i wieczorowe. Różnobarwność i pomysłowość ich wykonania zadziwiała jury: p. kierownik GOPS, p. kierownik ZGO oraz leśników, którzy nie mogli wyłonić zwycięzców. Nagrodę główną otrzymała 5letnia Maja Grzelczak za strój balowy z woreczków foliowych. Wyróżnienia otrzymali: MISIAKI: M. Żurawski, H. Przytuła, N. Suchecka; PSZCZÓŁKI: B. Czyrkun, Sz. Żurawski; MOTYLKI: J. i A. Kamińscy; SÓWKI: E. Cybulska, O. Dziemianko; Wszyscy projektanci otrzymali upominki. Gratulujemy pomysłów.

     

    Powitanie wiosny

          Z niecierpliwością zaglądaliśmy do okien wypatrując nadchodzącej wiosny, szukaliśmy jej w parku, na łące, w lesie...Kiedy zaś zbliżał się jej kalendarzowy czas zaprojektowaliśmy Marzanny- symbole odchodzącej zimy. Każda grupa przedszkolna robiła je wg własnego pomysłu- ze słomy, surowców wtórnych, opakowań plastikowych, szklanych i foliowych. A już 21 marca od rana dzieci wołały "Marzanno, Marzanno ty zimowa panno- weź śniegi i lody i uciekaj do wody!". I takim akcentem grupa 6 latków rozpoczęła przedstawienie "Gdzie jesteś Wiosenko". W roli ustępującej Pani Zimy - p. Karolina, a przychodząca Wiosna - p. Kinga. Wciąż skandując i wyśpiewując radośnie maszerowaliśmy ulicami Bierzwnika, prowadzeni przez nasze Marzanny. W ogródkach, klombach i rabatkach szukaliśmy oznak wiosny.. Wychylały się nieśmiało krokusy, przebiśniegi, a także pączki na drzewach...

             Na placu dokonaliśmy uroczystego pożegnania Zimy- rozebraliśmy Marzanny wg zasad recyklingu. I od razu zaświeciło wiosenne słonko. Tego dnia były jeszcze różne zabawy, zagadki, pląsy wśród budzącej się do życia przyrody.

    Do czego służy komputer?

           Dziś już nawet maluszki wiedzą, że komputer to nie tylko narzędzie do gier i zabaw, ale źródło ciekawych informacji i dobry pomocnik w nauce- przekonywał nas o tym informatyk z miejscowego Gimnazjum. Pan Jarek wytłumaczył jak działa komputer, do czego służy myszka, monitor, klawiatura, drukarka. Dzieci, korzystając z wskazówek, włączyły program graficzny Point, dzięki któremu powstawały malownicze "dzieła sztuki". . Młodsi potrzebowali pomocy informatyka.

              Podczas kolejnego spotkania sprawdzaliśmy swoje umiejętności w grze edukacyjnej "Truskawkowa poczta" i "Bananowy labirynt". Widoczna radość dzieci pokazała ich zadowolenie z tych zajęć.

    Dzień Babci i Dziadka

           Tłumnie przybyli nasi goście- Babcie i Dziadkowie Misiaków, którzy powitali ich z szerokimi uśmiechami. Wszystkie wiersze i piosenki dedykowane najukochańszym bliskim. Ale szczególnie uroczyście zatańczyły maluszki zimowy taniec "Biały walczyk"- chłopcy dumnie poprosili dziewczynki...Nie milkły brawa gości. Były tez prezenty- własnoręcznie wykonane portrety z bukietami kwiatów i oczywiście gorące uściski "Dziadków".

             To jednak nie koniec przyjemnych chwil- dzieci zaprosiły do wspólnego tańca. To dopiero był walczyk...Zobaczcie jaką radość sprawił zarówno dzieciom, jak i Babciom i Dziadkom.Kiedy zaś trwał poczęstunek, rozbrzmiewały melodie z czasów naszych gości- "Biesiadne tanga i walce", co sprawiło miłą i przyjemną atmosferę spotkania.


    Galeria

       "Cała Polska czyta dzieciom"

             Nikt nie rodzi się czytelnikiem- czytelnika trzeba wychować, czytając dziecku codziennie dla przyjemności. Dlatego, by ukazać zalety "głośnego czytania" zapraszamy systematycznie do przedszkola rodziców i przedstawicieli zakładów pracy, którzy czytają dzieciom podczas poobiedniego odpoczynku. Rodzice przynoszą swoje ulubione książki z dzieciństwa bądź wybierają je wspólnie z dziećmi.

     

    Pamiętajmy o przesłaniu akcji "Cała Polska czyta dzieciom"

    CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE- CODZIENNIE

     

    Poznajemy pracę kucharki

           Odwiedziliśmy miejsce przygotowywania naszych obiadów- kuchnię w Gimnazjum. Pani Bożenka wytłumaczyła jakich posiłków powinniśmy jeść więcej, a których mniej. Oglądaliśmy przybory kuchenne, garnki, maszyny do obróbki produktów spożywczych. Największą uwagę przykuła elektryczna obieraczka do ziemniaków.

             Ciekawym doświadczeniem było mieszanie surówki z kapusty, a potem oczywiście jej degustacja- zobaczcie sami jak smakowała...Przy okazji zamówiliśmy kilka najbardziej ulubionych potraw na kolejne obiady w przedszkolu: rosół, racuchy, zupa pomidorowa i naleśniki.


    Galeria

    Spotkanie wigilijne    

      Gdy zapadł zmrok, a na niebie pojawiła się pierwsza gwiazdka przy Betlejemskiej szopce zasiedli rodzice Misiaków. Rozległa się kolęda w wykonaniu chóru aniołków i pasterzy, którzy chcieli rozweselić małego Jezuska. Zakradał się chytrze diabełek Nikoś, ale dobre serduszka przekonały go do wspólnego kolędowania. W szopce Maryja- Asia i Józef- Mateusz, dumnie tulili dzieciątko. Ich śpiewy i wierszyki sprawiły świąteczną radość Jezuskowi, który został ich braciszkiem.

            To był moment , by podzielić się opłatkiem "z każdym, kto jest sercu bliski". Były łzy wzruszenia, gdy wspólnie życzyliśmy sobie zwykłej ludzkiej życzliwości na następny rok. Misiaki wręczyły rodzicom świąteczne stroiki i zaprosiły na kolację wigilijną. Pod obrusem sianko, 12 wigilijnych potraw, blask świec i płynące kolędy- to naprawdę piękny czas świąteczny...

    Mikołaju, Mikołaju, co Ty robisz w naszym kraju?     

    Czapeczki mikołajowe, uśmiechnięte buzie przyklejone do okien-w oczekiwaniu na przyjście Gościa. Każdy od rana rysował laurki dla Mikołaja, cichutko bawił się w kącikach, bo przecież On gdzieś tam patrzy... Przygotowaliśmy także poczęstunek mikołajkowy- dziś pełny słodyczy.

         Aż wreszcie w drzwiach pojawił się MIKOŁAJ oczywiście z workiem pełnym prezentów .Radość Misiaków była ogromna , bo przecież każdy dostał upominek. Każdy śpiewał piosenkę lub mówił wierszyk, a nawet zrobił zdjęcie z Mikołajem. Nasz Gość zatańczył z nami w kole i odjechał do innych dzieci, a my świętowaliśmy te Mikołajki w wesołych zabawach.


    Galeria

    Pieczemy świąteczne pierniki

        Rozpoczęły się przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia- udekorowana sala, w kącie choinka, rozbrzmiewają kolędy...Dziś zapachniało także świeżym ciastem- i to jakim. Na zajęcia kulinarne przybyli rodzice, oczywiście w fartuszkach. Na stołach niezbędne produkty spożywcze, deski do krojenia, posypki do dekoracji i oczywiście mali kucharze. Najpierw mieliśmy okazję określać konsystencję mąki, masła, jajek, mleka- nie każdy odważył się ich spróbować. Najbardziej charakterystyczny był zapach przyprawy piernikowej, która nadała zapach całej sali. Przygotowaniem ciasta według przepisu pani Bożenki, zajęła się pani Wioleta- mama Gabrysi. Wszyscy jednak skrupulatnie odliczali odpowiednią ilość mąki, mleka czy masła. Do pomocy w wyrabianiu ciasta dołączyły się pozostałe mamy, a gdy powstała odpowiednia masa każdy Misiak dostał cześć do wyciskania piernikowych kształtów. Ileż radości miały dzieci - zobaczcie sami...

             Madzia  z tatą smarowała blaszki, które w mig zapełniały się świątecznymi piernikami, po czym pani Marzena- mama Melanii, wypiekała je w piekarniku elektrycznym. I tu kolejna frajda dla dzieci- ozdabianie ciasteczek. Najpierw oczywiście każdy podjadał słodkie posypki, a potem tworzył świąteczne dekoracje na piernikach. Podśpiewywaliśmy sobie, a pyszności zapełniały talerze. I tak przyszedł czas na degustację- pierniki smakowały wszystkim obecnym, ale także rodzicom, odbierającym później dzieci. To był smakowity dzień...

    Zielony GOŚĆ w przedszkolu

           "Gdy w pokoju wyrośnie choinka, łańcuszkami bombkami zaświeci...to znaczy, że już święta, że już blisko kolęda..."- tak śpiewały dziś dzieci, gdy w sali pojawił się "zielony gość". Klaskały, śmiały się, podskakiwały i upewniały, czy na pewno zostanie w naszej sali.  Z niecierpliwością czekały aż pani zawiesi światełka- pamiętając o tym, że tylko dorośli mogą zbliżać się do prądu. Oglądaliśmy i określaliśmy kształt bombek, uważając na ich kruchość, a potem każdy mógł zawiesić swoje ozdoby na gałązkach choinkowych. Na taką radość na twarzach najmłodszych aż miło popatrzeć...
    Drzewko w mig było przystrojone i  nie pozostało nic innego jak zaśpiewać przy nim kolędę. Dziś brzmiała ona szczególnie uroczyście.

    Obchodzy Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia

             Dziś każdy przedszkolak przekraczał próg przedszkola ze swoją przytulanką- MISIEM. Zadziwiała różnorodność imion, rodzajów, kolorów i wielkości  pluszowych zabawek, ale przede wszystkim radość na twarzach przybyłych dzieci. Bardziej pomysłowi byli przebrani w misiowe stroje. Powitaliśmy Kubusiów Puchatków, misie koala, Pandy i inne niedźwiadki. Do najbardziej ciekawych zabaw należały tańce z Misiami, wyklejanki, wydzieranki, ale też degustowanie przysmaków misiów- miodu na kanapkach, w herbatce i ma się rozumieć ze słoika…

             Maluszki przygotowały improwizację teatrzyku pt. „ŁAKOMY MIŚ”, by przestrzec wszystkich przed łakomstwem. Z przygotowanych portretów misiów wykonaliśmy album „Misiowych przyjaciół”. Grupa starszaków projektowała zimowe ubranka dla niedźwiedzi , by nie zmarzły podczas snu zimowego. Oglądaliśmy także film pt. „Przygody Misia Uszatka”. Na zakończenie we wszystkich grupach wiekowych zaśpiewaliśmy piosenkę „Miś różowy” oraz zatańczyliśmy z pluszakami do piosenki „Dwa malutkie misie”. Zaś  podczas poobiedniego odpoczynku przytulaliśmy swoje maskotki na materacach. Każdy mógł zabrać do domu wykonane przez siebie sylwety misiów, które przekonywały do szanowania zabawek, nie tylko w przedszkolu.

    Dzień Marchewki

             Bohaterką dzisiejszego dnia była marchewka, a każdy przedszkolak miał na sobie coś pomarańczowego. Nasze kąciki kulinarne zapełniły się przyniesionymi przez dzieci owocami i warzywami w kolorze pomarańczowym. Były pomarańcze, mandarynki, dynia w słoikach, dżem morelowy, suszone morele, kompoty brzoskwiniowe ale przede wszystkim stosy marchewki. Zanim zamieniliśmy się w marchewkowych kucharzy, poznaliśmy pochodzenie marchwi, jej odmian oraz wartości odżywczych- szczególnie bogata jest w prowitaminę A, która dobrze wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Dlatego istotne jest, aby w naszej diecie nie zabrakło tego niezwykłego warzywa. Przyszedł w końcu czas na degustację zgromadzonych przysmaków. Chrupaliśmy marchewkę, próbowaliśmy kanapek z dżemem, piliśmy kompot, ale największą atrakcją było przyrządzenie soku z marchwi i pomarańczy. Sokowirówka nie nadążała przetwarzać  owoców, by każdy miał kubeczek soku- oczywiście z pomarańczową słomką. Starszaki przygotowały także surówkę z marchwi i jabłka, a maluszki przyrządziły pyszne desery z pomarańczową galaretką i mandarynkami. Zobaczcie sami nasze przysmaki...

             Dziś każdy uczył się wprowadzać marchewkę do swojego jadłospisu w różnorodnych formach. Podsumowaniem dnia był quiz na temat marchewki oraz zabawy plastyczne-wyklejanki, malowanki, wycinanki. Każdy uczestnik otrzymał marchewkowy medal. Jak przystało na uczestników ogólnopolskiego programu KUBUSIOWYCH PRZYJACIÓŁ NATURY.


    Galeria

    Poznajemy zawód fryzjera

             Kolejnym zajęciem z cyklu "Poznajemy zawody" było spotkanie z fryzjerem. Dzieci bardzo radośnie poznawały akcesoria fryzjerskie, zadawały pytania dotyczące przeprowadzanych zabiegów fryzjerskich, szczególnie farbowania włosów. Niestety kiedy przyszedł moment skorzystania z usług fryzjerskich, tylko nieliczni wykazali się śmiałością. Jako pierwsza, dla dodania otuchy dzieciom, na fotelu zasiadła pani Sylwia, której szybko przybywały loki. Znalazło się tez kilkoro innych chętnych. Dziewczynki wybierały sobie także fryzury lokowane, jak pani. Jedynym odważnym chłopcem był Bartek, który miał postawioną  na żel grzywkę. Cieszył fakt, że choć u kilkorga maluchów przełamaliśmy lęk przed robieniem fryzur. Dzieci otrzymały od naszego gościa frotki, spinki oraz słodkości.  Fryzjer otrzymał od dzieci obietnicę, że będą dbały o czystość głowy i chętniej dadzą się rozczesywać rodzicom- szczególnie rano. Tak wymodelowane fryzury należało uwiecznić na zdjęciu.

    Kto tak pędzi, kto tak gna - to listonosz listy dla nas ma

             Z okazji Światowego Dnia Poczty oraz Dnia Znaczka Pocztowego przypadającego na 9 października, maluszki odwiedziła pani listonosz. Wielką ciekawość wzbudziła wielka torba listonoszki i to co się w niej znajduje. Dzieci oglądały różne druki, listy, przekazy. Otrzymały też widokówki z kopertami i uczyły się, w którym miejscu przykleić znaczek. Dowiedziały się także, jak ważna jest znajomość własnego adresu, kto to jest adresat i nadawca. Najodważniejsi próbowali udźwignąć torbę listonosza. Na pożegnanie dzieci zaśpiewały listonoszce piosenkę i wręczyły obrazek. Przyjęliśmy również zaproszenie na pocztę.

    Pasowanie na Przedszkolaka Misiaka

             W misiowych czapeczkach, z uśmiechem na ustach odśpiewały maluszki piosenkę "Miś różowy" na powitanie wszystkich rodziców oraz dyrekcji ZSP. Wychowawczyni, pani Sylwia Szurzyńska przy pomocy czarodziejskiej różdżki wprowadziła wszystkie Misiaki w uroczysty nastrój: HOKUS POKUS, CZART DŻEM, DZISIAJ JEST TEN WIELKI DZIEŃ. TA ŁYŻKA BĘDZIE ZNAKIEM, KTO BYĆ MOŻE PRZEDSZKOLAKIEM. Potem występ artystyczny, oklaskiwany gromko przez gości. 
            Ale nadszedł wreszcie moment, by przyjąć Misie do braci przedszkolnej. Tradycyjnie odbyła się degustacja wafli z miodem- palce lizać! oraz uroczyste ślubowanie. Zgodnym chórem odpowiadały dzieci pani dyrektor, że będą dzielnymi i kulturalnymi przedszkolakami. Każdy Misiak Zuch otrzymał dyplom, plakietkę oraz rożek obfitości, wypełniony przysmakami. Nie mogło zabraknąć wspólnego poczęstunku dla dzielnych Przedszkolaków Misiaków.


    Galeria

    Święto Drzewa

    Iście jesienny las utworzyły kompozycje drzew zaprojektowanych przez nasze przedszkolaki podczas warsztatów plastycznych z rodzicami w cyklu „Drzewa to życie”. W ich blasku zasiedli zaproszeni goście: leśnicy z Nadleśnictwa Bierzwnik, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele Urzędu Gminy, dyrekcja ZSP Bierzwnik, rodzice i grono przedszkolaków z wychowawcami.

    Przywitaliśmy wszystkich inscenizacją Pt. „Leśne skrzaty” w wykonaniu 5latków, po czym przypomnieliśmy ideę obchodów Święta Drzewa zarówno w Polsce, jak i na świecie. Tym razem to dorośli wzięli udział w „burzy mózgów”: PO CO SADZIMY DRZEWA? Wśród wielu odpowiedzi znalazły się takie: drzewa dostarczają nam tlen, tłumią hałas, zatrzymują zanieczyszczenia, dają cień w gorące dni, są domem dla zwierząt, las jest miejscem odpoczynku…

    Dzieci zaś pokazywały jak wyglądają „zdrowe i chore drzewa”, a także w zabawie pantomimicznej „rozpędzały chmury dymu i zanieczyszczeń”, a potem „myły słoneczko”.

    Na zakończenie pierwszej części uroczystości wszyscy złożyli przyrzeczenie Młodego Ekologa, jak w swoich działaniach codziennych będziemy dbać przyrodę. Po tak obiecujących słowach wzięliśmy się do pracy- sadzenia drzew na terenie przedszkola. Były to sadzonki drzew iglastych ze szkółki leśnej Wielkie Buki oraz od darczyńców.

    Najważniejsze jednak były sadzonki drzew owocowych, które zakupiły dzieci za zebrane przez siebie pieniądze. Rosną śliwy, jabłonie, brzoskwinie, grusze- to nasz własny sad owocowy koło przedszkola. Będziemy mieli okazję dbać o niego w 4 porach roku.

    Na zakończenie odbył się marsz happening ulicami Bierzwnika „Dbajmy o przyrodę”, by zachęcić wszystkich mieszkańców do postaw ekologicznych. To była udana akcja- wspólnie posadziliśmy 26 drzew.


    Galeria

    Warsztaty plastyczne z rodzicami pt. "Drzewa to życie"

           Przygotowując się do obchodów Święta Drzewa 2013 zorganizowaliśmy zajęcia otwarte dla rodziców. Na warsztaty plastyczne "Drzewa to życie"  przybyli rodzice do wszystkich grup wiekowych. Zgromadzone materiały przyrodnicze rozbudziły ich inwencje twórczą. W mgnieniu oka powstawały piękne drzewa, a każde z nich kryło w sobie jakieś przesłanie, np.: "Usiądź w mym cieniu i odpocznij..", "Przytul mnie...", "Nie niszcz mnie...". 


    Galeria

        Rozbrzmiewały także interesujące rozmowy dotyczące ważnej dla życia człowieka roli drzew i środowiska przyrodniczego. Każda kompozycja przestrzenna ukazywała piękno naszej przyrody. Teraz zdobią one nasze przedszkole. A oto efekty pracy rodziców i dzieci. 

            Każda grupa otrzymała dyplomy uznania i upominki.

    Spotkanie z policjantem

           Bezpieczeństwo to bardzo ważny element w działalności przedszkola. W ramach tych działań zaprosiliśmy do nas dzielnicowego p. Michała Szymanowskiego. Tylko przypomnieniem było prelekcja dotycząca zasad bezpiecznego zachowania się w domu i przedszkolu. Dzieci znały telefony alarmowe, zakaz oddalania się od grupy, zachowanie ostrożności podczas zabaw na placu przedszkolnym, zakaz kontaktu z nieznajomymi. Najmłodsi podziwiali pracę policjanta o której opowiadał pan Michał. Dla wielu okazał się bohaterem.


    Galeria

            Na koniec spotkania wybraliśmy się na krótki spacer wkoło przedszkola, połączony z praktycznym przechodzeniem po pasach. Każdy przedszkolak zdał egzamin celująco.

     

    Sprzątanie Świata 2013

           Jak co roku, 20 września wszystkie przedszkolaki zjawiły się w przedszkolu w sportowych i przeciwdeszczowych ubrankach. Każdy zwarty i gotowy do zbierania śmieci wokół przedszkola i okolicznego lasu. Przed wyjściem wysłuchaliśmy prelekcji leśnika, p. Katarzyny o słuszności działań w ramach tej ogólnopolskiej akcji ekologicznej. Oglądnęliśmy także przyrodniczy film "Zwierzęta sprzątają las", który przekonał chyba największego niedowiarka jak ważne jest dbanie o czystość w lesie. Nie pozostało więc nic innego jak tylko ruszać do pracy. Rękawiczki foliowe, worki na śmieci i "śmieciu precz". Zobaczcie sami.

           Nasze działania docenili leśnicy, którzy zorganizowali nam ognisko z kiełbaskami. Dziękujemy i pamiętajmy, by dbać o czystość wokół siebie, byśmy za rok mieli mniej pracy.


    Galeria

     
 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Kontakt

   • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich
   • zspbierzwnik@wp.pl
   • Zespół Szkolno-Przedszkolny - 95 768 00 36 Szkoła Podstawowa - 95 768 00 75 Przedszkole - 95 768 00 48
   • ul.Sienkiewicza 17 73-240 Bierzwnik Poland