• Rok Szkolny 2011/12

   • Przedszkolaki odwiedzają szkółkę leśną

    Więcej zdjęć w Albumie fotofraficznym


    Przedszkolaki świętują Dzień Strażaka

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym 


    Spotkanie z pielęgniarką

                Dziś odwiedziła nas pielęgniarka szkolna, p. Małgorzata Maślak. Przeprowadziła z dziećmi prelekcję na temat konieczności szczepień ochronnych, zdrowego stylu życia i dbania o higienę osobistą. Sprawdziła czystość rąk i głowy, po czym dzieci miały okazję poznać zawartość walizki pielęgniarskiej- niezbędnika każdej pielęgniarki.

               Dzieci mierzyły ciśnienie aparatem, a największym zaskoczeniem był pomiar cukru. Pacjentką była tu pani Sylwia, której pielęgniarka nakłuła palec, by pozyskać kropelkę krwi do badania. Pomiar był prawidłowy, gdyż poziom cukru mieścił się w normie. Bardzo martwił się o panią Pawełek, który jak tylko zobaczył krew zawołał: "Niech pani nie płacze, zaraz przestanie boleć". To bardzo miłe. Każdy otrzymał naklejkę "Dzielny pacjent". To przełamało lęk u niektórych przedszkolaków. Dzieci podziękowały pani pielęgniarce piosenką i wręczyły kwiatek cukierkowy.

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    W gospodarstwie wiejskim

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Jajko gotowane i surowe

               Maluszki uwielbiają doświadczenia. Dziś sprawdzaliśmy jak rozróżnić jajko gotowane od surowego. Dzieci kręciły nimi na stole i łatwo wysnuły wniosek: jajko gotowane kręci się bardzo szybko, a surowe wolno. Potem określały konsystencję białka i żółtka, oczywiście w dwóch jajkach. Kiedy już poznaliśmy wiele ciekawostek o kurzych zwyczajach, oddaliśmy pozostałe jajka do gotowania.

               Wtedy nadszedł czas na krojenie szczypiorku z naszego przedszkolnego ogródka. Ugotowane jajka obraliśmy ze skorupek, zasmarowaliśmy majonezem i oczywiście zasypaliśmy szczypiorkiem. Nawet największe niejadki prosiły o dokładkę. Wystarczy popatrzeć.

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Konkurs plastyczny "Nasza planeta za sto lat"

              Będąc przyjacielami przyrody, dbamy o nią i każdego dnia zastanawiamy się jak jej pomóc. Na zajęciach poznawaliśmy różne sposoby ochrony Ziemi: nie marnujemy wody, nie marnujemy papieru, nie śmiecimy w lesie, segregujemy śmieci, sadzimy drzewa itp.

                Potem wspólnie wykonaliśmy plakat "Jak chcielibyśmy by wyglądała Ziemia za 100 lat?". Na dużych arkuszach papieru w każdej grupie wiekowej powstawały piękne krajobrazy przyrody. Każdy malował jakąś cząstkę naszej planety. Zobaczcie sami…

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Konkurs "Wiosenne okrycie głowy"

    "WIOSENNE OKRYCIE GŁOWY" to konkurs integracyjny dla dzieci i rodziców By promować zdrowy styl życia i zachęcać do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, szczególnie podczas spacerów w lesie S. Szurzyńska zorganizowała konkurs plastyczny dla dzieci przedszkolnych. Wzięło w nim udział 23 dzieci. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w niezwykły sposób- podczas wiosennego pokazu mody. Przy dźwiękach muzyki, uczestnicy konkursu prezentowali swoje pomysły przed przedszkolna bracią. Były kapelusze, berety, czapki z daszkiem, opaski. korowód prowadziła organizatorka konkursu a tuż za nią kroczyły kwiatki, motyle i inne cudeńka.

    Jury w osobach: p. dyrektor Renata Wieczorek, leśnik Piotr Rutkowski, Anna Nowak przyznały trzy grupy nagród: I miejsce: Adam Urbanowicz II miejsce: Matyjasik  Aleksandra, Urbanowicz Julia, Pawlak  Agnieszka, Dziemianko Oliwia Szczepańczyk Justyna Żurawski Szymon Rudzki Felix, Antoszewski Kacper, Wolniaczyk  Wiktoria, Krzyczkowska  Hanna, Kirewicz Wiktor Jasiukiewicz Michał Kozłowska Zosia III miejsce: Nowak Kacper, Ikiert Maja, Hess Iga, Gajosiński Michał, Czyrkun Bianka, Bazylak Piotr, Matys Igor.

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Dzien Ziemi 2012

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Wiosenna uczta

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Poznajemy zawody - fryzjer

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Dzień Babci i Dziadka

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Bal  Karnawałowy " W krainie księżniczek"

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Poznajemy zawody kobiet - kosmetyczka

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Jasełka i Wigilia u Przedszkolaków

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Budujemy karmnik dla ptaków

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    "Mikołajki u Misiaków"

         W świątecznym nastroju, w mikołajkowych czapkach zgromadziły się Misiaki, ich rodzice, rodzeństwo oraz inne maluszki z zaprzyjaźnionych rodzin. Miłym gościem była niewidoma Zuzia z mamą, którą dzieci opiekowały się w zabawie. Tradycyjnie bawiliśmy sie przy muzyce, pląsaliśmy, były konkursy-oczywiście dla dzieci, ale i dla rodziców, m. in. taniec z balonem, na gazecie, konkurs piosenki i wiele innych. Nagle za oknem pojawiła się tajemnicza postać. Mikołaj! Mikołaj! Wołały dzieci. Mimo zmęczenia po tak dalekiej podróży Mikołaj dał się zaprosić do tańca. A po zabawie przyszedł czas na prezenty. Dzieci obiecały poprawę swoich niektórych niesfornych występków, po czym otrzymały upragnione paczki. Mimo, że Mikołaj spieszył się do innych dzieci każdy mógł zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Rodzice przygotowali także pyszny poczęstunek, gdzie także Mikołaj spróbował smakołyków. To były wyjątkowe chwile dla wszystkich rodzin Misiaków. Odczuwalna była rodzinna więź, co widać na relacji fotograficznej.

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    "Spotkanie z dentystką"

    W tym roku szkolnym kontynuujemy nasz udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków "Akademia Aqafresh". Naszym celem jest budowanie i utrwalanie wśród dzieci nawyków dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszenie tak poważnego problemu, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce. W ramach naszych działań zaprosiliśmy panią Marzenę Kiejrys - lekarza stomatologa dziecięcego. Towarzyszyła jej postać Myszki Elinki. Oto ich ważne rady:

    -myjemy ręce po każdym posiłku,

    -ograniczamy słodycze,

    -jemy dużo owoców i warzyw (szczególnie twardych),

    - kontrolujemy zęby u dentysty.

    Mogliśmy zobaczyć z bliska jak zbudowana jest szczęka człowieka, przeliczaliśmy zęby. Nadszedł czas na działania praktyczne w łazience. Pani dentystka sprawdziła nasze szczoteczki, poleciła kilka past dla dzieci, a następnie utrwalała kolejne etapy szczotkowania zębów. Najbardziej podobało sie  maluszkom tzw. "wymiatanie "- wtedy każdy chłapał na lusterko. Nie obyło się bez upominków dla prawdziwych czyścioszków. Pani Marzena wręczyła dzieciom kalendarz z naklejkami "Codziennie myję zęby, bo chcę być zdrowy", ulotki dla rodziców, zaproszenia do gabinetu dentystycznego oraz próbki polecanej przez stomatologów pasty dla dzieci ELMEX. To była dla dzieci fantastyczna przygoda. Wystarczy spojrzeć na ich zdrowy uśmiech.

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    UBIERAMY CHOINKĘ

             Przy dźwiękach kolęd i w świątecznym nastroju zgromadziliśmy się przy wyjątkowym drzewku. Zabłysły lampki choinkowe i przybywały kolejne bombki. Z wielką radością ozdabialiśmy naszą choinkę...Gdy w pokoju wyrośnie choinka, łańcuszkami, bombkami zaświeci- to znaczy że już święta, że juz blisko kolęda...I na nie czekamy z utęsknieniem.

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    OZDOBY CHOINKOWE         

              Ulubioną zabawą maluszków jest lepienie i właśnie dziś z masy solnej tworzyliśmy piękne ozdoby na choinkę. W mig powstawały gwiazdki, aniołki, serduszka, choinki, dzwoneczki. Zresztą zobaczcie sami.

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    PIECZEMY PIERNIKI

              Dziś odwiedzili nas rodzice i zaprosili do kucharzenia. Każdy przywdział fartuszek kuchenny i zabraliśmy się do przygotowania ciasta. Tata Filipa zdradził przepis na piernikowe ciasto i tłumaczył kolejne etapy jego przygotowania. Dzieci doskonale radziły sobie z ugniataniem a potem z wyciskaniem różnych kształtów. Niezbędne okazały się foremki oraz pomoc rodziców: mamy Hani, Jędrusia, Bianki, Sebastiana i Kacpra.

              Widać na twarzach dzieci ich zaangażowanie i radość tworzenia. Co niektórzy oblizywali palce gdy pierniki wędrowały do pieca. Chwila oczekiwania i już ozdabiamy nasze pierniki. Polewa, lukier, cukiereczki, posypki. Powstawały istne cuda...A jak smakowały-przekonaliśmy się już na wigilii.

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    DZIEŃ NIEBIESKI W PRZEDSZKOLU

              Dziś królują odcienie niebieskiego. To ulubiony kolor większości chłopców więc tym chętniej wybierali sobie tylko niebieskie zabawki. Na sali kropił Deszcz- pani Sylwia, która zapraszała wszystkich do zabawy z wodą. Deszczowe kropelki tworzyły najpierw mały staw, potem jeziorko i wielkie morze (chusta animacyjna).Dzieci poruszały się w  rytm muzyki Chopina improwizując opady deszczu. Sprawdzaliśmy w doświadczeniach co pływa, a co tonie, zgniataliśmy niebieskie kule i określaliśmy jakie właściwości ma woda.

    Było mokro, ale wesoło!

    Wiecej zdjęc w Albumie fotograficznym 


    WIZYTA POLICJANTA U PRZEDSZKOLAKÓW

    Więcej zjdjęć w Albumie fotograficznym


    ŚWIĘTO DRZEWA 2011

              Już po raz 9-ty, 11 października nasze przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskim programie edukacji leśnej "Święto Drzewa". Zaproszenie przyjęli:wójt Gminy Bierzwnik, dyrektor ZSP Bierzwnik, policjanci z Bierzwnika, strażacy OSP Bierzwnik, BGS o/Bierzwnik, leśnicy z Nadleśnictwa Bierzwnik, pracownicy GOK w Bierzwniku. Ulicami Bierzwnika, zwartym pochodem ruszyły 3,4,5 i 6 latki z wychowawcami  i z zaproszonymi gośćmi. Wiwatowaliśmy na rzecz ochrony klimatu, powiewały hasła ekologiczne: SADŹMY DRZEWA! NIE WYPALAJMY TRAW! NIE DEPTAJMY MROWISKA! NIE ŁAM GAŁĘZI! SZANUJ ZIELEŃ! DOKARMIAJMY ZWIERZĘTA! Pierwsze drzewko świerku zasadziliśmy przed Gminnym Ośrodkiem Kultury. Symbolicznie w towarzystwie przedszkolaków sadzonkę wkopał pan Wójt Władysław Kowalczyk, składając jednocześnie obietnicę swojej postawy ekologicznej. Kolejne sadzonki znalazły swoje miejsce przed halą sportową w Gimnazjum oraz Posterunkiem Policji w Bierzwniku.

              Następna część tej uroczystości odbyła się na sali GOK, gdzie przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym pt."Drzewa to życie-chrońmy je". Każda grupa wiekowa zaprojektowała plakat, gdzie namalowały drzewa widziane oczyma dziecka. Towarzyszyli im rodzice i wychowawcy. Zaproszeni goście oglądali prezentację multimedialną, przygotowaną przez p.Janinę Sobczak pt."Poznaj nasze krajobrazy- i dbaj o nie!". Złożyli jednocześnie chęć aktywnego działania na rzecz ochrony klimatu i współpracy w akcji sadzenia drzew na terenie naszej gminy. Po słodkim poczętunku nastąpiło uroczyste przekazanie Certyfiktu i statuetki Czarodziejskiego Drzewa 2011 na ręce dyrektora ZSP. Zaproszeni goście otrzymali Drzewko Życzliwości za dotychczasową współpracę, a przedszkolaki moc upominków za udział we wszystkich działaniach ekologicznych. Po czym odbyła się wspólna zabawa przy muzyce. Prace konkursowe zdobią gazetki przedszkolne.

    PAMIĘTAJMY - DRZEWA TO ŻYCIE- CHROŃMY JE!


    PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA MISIAKA

              Dziś w poczet Misiaków zostanie przyjętych 15-ro przedszkolaków. Dla pozostałych to także uroczysty dzień, bo staną się mianowani na starszaków. Wśród gości zaproszonych pani dyrektor przedszkola R. Wieczorek, pan dyrektor ZSP T. Butyński oraz rodzice. Maluszki w odświętnych strojach i misiowej scenerii przedstawiły swoje umiejętności w wierszach i piosenkach, za co otrzymały gromkie brawa. Szczególny aplauz dostały za taniec "Małe czerwone jabłuszko". To był znak że Pasowanie czas zacząć!

              T radycyjnie najpierw degustacja wafli z miodem- przysmaku misiów. Smakowały wszystkim. Po takim egzaminie każdy przedszkolak stawał się kolejno Misiakiem lub Starszakiem. Drewnianą łyżką naszego patrona Misia, dzieci pasował pan dyrektor Butyński. Nikt nie bał się nadstawiać ramienia. Z rąk pani dyrektor Renaty Wieczorek i wychowawczyni Sylwii Szurzyńskiej, dzieci otrzymały dyplomy, plakietki i kuferki ze słodyczami. Teraz juz tylko radość wspólnie z rodzicami. Spisaliśmy się na medal!

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    ”ŻÓŁTY TYDZIEŃ W PRZEDSZKOLU” – 22 wrzesień

    Na powitanie jesieni bawiliśmy się kolorem żółtym Sala przystrojona w różnych odcieniach koloru żółtego, zapalone lampki zapachowe z wonią lawendy. Potem improwizacja ruchowa z chustą animacyjną do muzyki C.Saint - Saensa "Jesień" - wystarczyło spojrzeć na falujące w żółtych oczywiście strojach maluszki, by poczuć ciepło żółtej barwy. W zabawach plastycznych malowaliśmy i wycinaliśmy tylko żółte listki, dmuchaliśmy żółte balony.

               Najwięcej jednak radości  dostarczyła degustacja tylko żółtych owoców i warzyw, przyniesionych przez Panią Jesień w wiklinowym koszu dla maluszków. Rozpoznawaliśmy je po zapachu, smaku, kształcie  banany, cytryny, gruszki, cebula, fasolka, papryka). A na deser kosztowaliśmy biszkopty z dżemem brzoskwiniowym i popijaliśmy je herbatą z miodem. Ale fajnie! - wołały dzieci, gdy myły ręce mydłem lawendowym. Od dziś wszystkie maluszki znają i uwielbiają kolor żółty.


    SPRZĄTANIE  ŚWIATA – 17 wrzesień

              W tym roku hasłem przewodnim "Sprzątania Świata Polska 2011" było "Lasy to życie- chrońmy je". Ruszyliśmy spólnie z leśnikami, by m.in. likwidować dzikie wysypiska, niszczące nasz pobliski las. Niezbędne okazały się jednorazowe rękawice gumowe i worki na śmieci. Dopisała pogoda, chęci przedszkolaków i szczytny cel. W mig znikały spod drzew papiery, butelki, szmaty itp. Wspólnymi siłami 3,4,5 i 6 latków wyzbieraliśmy 12 worków śmieci. Po tak pracowitych działaniach koło przedszkola czekała na nas miła niespodzianka-ognisko z kiełbaskami, ufundowanymi przez Nadleśnictwo Bierzwnik. Mamy nadzieję, że po powrocie do domu każdy przedszkolak uczuli swoich najbliższych dorosłych, by nie zaśmiecali przyrody, a chronili ją byśmy mogli żyć.

    Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


    Wspólnie z Nadleśnictwem Bierzwnik zostaliśmy laureatami nagrody

    "Czarodziejskie Drzewo 2011"
              Święto Drzewa - największy program edukacji ekologicznej Klubu Gaja został zrealizowany już po raz ósmy. Tym razem w działania zaangażowało się ponad 43tys. osób. Zasadzono ponad 43tys. drzew w intencji pokoju na świecie. Jak co roku Klub Gaja nagradza najciekawsze realizacje programu. Nas wyróżniono za wytrwałą współpracę z przedsiębiorstwami i ideę Drzewka Życzliwości.

              Uroczyste wręczenie Czarodziejskiego Drzewa odbło się podczas inauguracji 9.edycji Święta Drzewa 10 października 2011 w Warszawie.

 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Kontakt

   • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich
   • Zespół Szkolno-Przedszkolny - 95 768 00 36 Szkoła Podstawowa - 95 768 00 75 Przedszkole - 95 768 00 48
   • ul.Sienkiewicza 17 73-240 Bierzwnik Poland