• Rok Szkolny 2017/18

   • Dzień Strażaka

         

         Dziś do naszego przedszkola przybyli dzielni strażacy z OSP w Bierzwniku. Krótkim programem artystycznym Misiaki podziękowały za ich ciężką pracę, nie tylko przy gaszeniu pożarów. Po wręczeniu upominków głos zabrał druh Marcin, który przypominał dzieciom o bezpiecznych zachowaniach, przestrzegał przed zabawą z zapałkami, zbliżaniu się do niebezpiecznych urządzeń elektrycznych itp. po czym zainicjował przykładową próbę zgłoszenia pożaru koło przedszkola. Na linii telefonicznej czekał dyspozytor Powiatowej Straży Pożarnej w Choszcznie. Doskonałą wiedzą wykazał się Mikołaj, podając wszystkie dane niezbędne przy zgłoszeniu pożaru. Na szczęście była to tylko prowokacja.
         Po części artystycznej druhowie strażacy szkolili każdego przedszkolaka z udzielania pierwszej pomocy na fantomach. To było nie lada wyzwanie dla naszych najmłodszych. W nagrodę strażacy rozwinęli sprzęt gaśniczy. Wodą z węża strażackiego, przedszkolaki musiały strącić po dwa pachołki. To była super zabawa!

    Spotkanie z pielęgniarką

       

         Poznając kolejny zawód, a szczególnie dbając o swoje zdrowie zaprosiliśmy do przedszkola pielęgniarki. W białych fartuchach odwiedziły nas pani Gosia i pani Ewa. Panie  przygotowały dla nas krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i opowiedziały na czym polega praca pielęgniarki. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się , w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się stosownie do pogody, właściwie się odżywiać. Wyjaśniły także dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Panie przyniosły ze sobą torbę pielęgniarską, a w niej różne akcesoria takie jak: strzykawkę do płukania ucha, różne rodzaje innych strzykawek, zestaw do kroplówek, bandaże, plasterki, ciśnieniomierz, czepek pielęgniarski, maseczkę do twarzy stosowaną podczas operacji, nowoczesny termometr do pomiaru temperatury ciała i wiele innych. Chętne dzieci mierzyły ciśnienie, a pani Sylwia zmierzyła sobie poziom cukru. Panie sprawdziły dzieciom czystość i wręczyły naklejki „Dzielnego pacjenta”.

    Chronimy się przed chorobami
    wizyta w Ośrodku Zdrowia

       

         Posumowaniem naszej wiedzy o propagowaniu zachowań prozdrowotnych tj.: zdrowego odżywiania, korzystania z ruchu na świeżym powietrzu, uprawiania sportu oraz dbałości o higienę osobistą, była wizyta u pani doktor B. Biesiady. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca lekarza i zapoznały się z podstawowym sprzętem lekarskim.  Pani doktor badała chętne dzieci, sprawdzała gardła, słuchała bicia ich serduszka przez słuchawki lekarskie przełamując w ten sposób strach dzieci przed wizytą u lekarza.
         Odwiedziliśmy także aptekę, poznając pracę aptekarki, która podkreślała znaczenie przestrzegania zakazu samodzielnego zażywania leków.
         Przez cały tydzień nasza sala zamieniła się w gabinet lekarski, gdzie  przedszkolaki leczyły chore lalki, misie, używając zabawkowych narzędzi lekarskich. Odgrywaliśmy scenki teatralne np. „Chory kotek”, „Katar” i wiele innych.

    Mali  modelarze

       

         Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają zabawy plastyczne. Często przygotowujemy masę solną, porcelanową, piankową i wiele innych. Dzieci ugniatają, turlają, formują różne formy przestrzenne, rozwijając swoją wyobraźnią twórczą oraz doskonaląc sprawności manualne. Takie zajęcia dostarczają dzieciom zawsze ogromną radość. Zobaczcie zresztą sami.

    Marsz ekologiczny
    "Pij wodę, będziesz wielki"

     

         22 kwietnia 2018r.,  nasze przedszkole obchodziło Międzynarodowy Dzień Wody. Ogłosiliśmy ten dzień dniem niebieskim- symbol czystej wody. Już od rana w każdej grupie odbywały się różne zabawy, doświadczenia, zajęcia plastyczne, projekcje filmów edukacyjnych, a uwieńczeniem tego święta był marsz ulicami Bierzwnika pod hasłem „PIJ WODĘ BĘDZIESZ WIELKI!”. Dzieci niosły transparenty z hasłami o wodzie, grały na instrumentach z butelek, by słyszeli nas wszyscy mieszkańcy. Odwiedziliśmy zaprzyjaźnione Nadleśnictwo i Urząd Gminy, podkreślając znaczenie wody dla życia człowieka, a także roślin i zwierząt- dla naszej planety. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze działania

    Wycieczka do parku

       

         Choć już nadeszła kalendarzowa wiosna, Misiaki wciąż szukają jej oznak. Dziś spacerowaliśmy alejkami w parku i nad jeziorem. Nasze bystre oczy szybko znalazły pączki na drzewach, pojedyncze kępki trawy, a nad głowami słychać było świegot skowronka. Udało nam się nawet dostrzec motylka cytrynka, co sprawiło dzieciom wielką radość. Wielu przedszkolaków tak właśnie spędza wolny czas z rodzicami. Brawo! Zapraszamy na spacery!

    Zielona hodowla w przedszkolu

         Dziś każdy Misiak zamienił się w ogrodnika. Przygotowania do sadzenia trwały od rana. Chłopcy spulchniali ziemię w skrzynkach, dziewczynki rozkładały nasiona i cebulki. Wspólnie nazywaliśmy je, określaliśmy ich wygląd, dzieliliśmy na kwiatowe i warzywne. „Ciekawe kiedy wyrosną?”- to pytanie zadawał każdy mały ogrodnik, sadząc kolejna cebulkę. Wielu opowiadało, jak pomagają rodzicom w pracach ogrodowych. Pamiętaliśmy o podlaniu naszego ogródka, który znalazł miejsce przy oknie, żeby słoneczko go  ogrzewało. Teraz już tylko codzienne podlewanie i obserwacja wzrostu wszystkich roślinek.

       

    Mali kucharze

       

         Dziś Misiaki zamieniły się w kucharzy. Przedszkolne stoliki zapełnione warzywami i owocami, z których dzieci wymyślały tworzyły ulubione przysmaki. Największym wyzwaniem było przygotowanie zupy pomidorowej. Dzieci kroiły, tarkowały, wyciskały warzywa do garnka i w mig unosił się zapach gotującej zupy. W między czasie przygotowały deser- owocowe szaszłyki. Wreszcie nakryliśmy  do stołu, zaprosiliśmy wszystkie panie i czas na ucztę. Wszystko palce lizać!

    Świętujemy ze Zdrojkiem!

       

         To już 10. edycja ogólnopolskiego programu „Mamo, tato, wolę wodę!”, w którym bierze udział nasze przedszkole. Jego celem jest edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska. W naszych codziennych zabawach towarzyszą nam wodni superbohaterowie: Zosia, Krzyś i Zdrojek. Oto nasze przygody.

    Wiwat Babcie i Dziadkowie

       

          Tak wołały dzieci we wszystkich grupach wiekowych. Były wiersze, piosenki i tańce- nawet z obecnymi babciami i dziadkami. Misiaki zorganizowały również zabawy integracyjne, za które ukochani goście otrzymali medal „SUPER BABCI” i „SUPER DZIADKA”. To były bardzo miłe spotkania. Nie zabrakło własnoręcznie wykonanych przez wnuki prezentów, a największym dowodem udanego spotkania były łzy wzruszenia Dziadków i nie kończące się uściski z wnukami.

    Dogoterapia

       

         Już po raz kolejny odwiedziły nas w przedszkolu znajome rasowe  pieski ze swoim przewodnikiem p. Jolą, która przeprowadziła zajęcia terapeutyczne z przedszkolakami. To bardzo atrakcyjna forma zajęć dla maluchów, przyciągająca uwagę. Dzieci  uczyły się prawidłowego zachowania wobec czworonoga, przełamania lęku przed zwierzęciem, utrwalały wiadomości na temat pielęgnacji psa, jego żywienia itp. Ruda i Dipsi okazali się również wspaniałymi kompanami do zabawy z przedszkolakami.

         Pani Jola przygotowała dla każdego przedszkolaka maskę psa, którą dzieci samodzielnie ozdabiały, wycinały i tworzyły „psie” opowieści.

    Ferie zimowe w przedszkolu

         

         W naszym przedszkolu nie było czasu na nudy. Każdy dzień wypełniony był ciekawymi zajęciami o charakterze integracyjnym oraz twórczym.
         Dużą atrakcją okazało się lepienie bałwanków ze sztucznego śniegu. Tego rodzaju zabawy sensoryczne wywołują u dzieci wiele pozytywnych emocji i mają właściwości terapeutyczne.  
         Jeszcze więcej radości było, kiedy za oknem pojawił się prawdziwy śnieg. Mroźne powietrze sprzyjało zdrowotnym spacerom po najbliższej okolicy. Biały puch przyczynił się do rozwijania umiejętności rzucania śnieżkami oraz współpracy w grupie rówieśniczej, czego efektem były śniegowe bałwany i inne wytwory ze śniegu.
         Kolejną, bardzo miłą niespodzianką okazały się wizyty starszych koleżanek ze Szkolnego Klubu Wolontariatu. Wolontariuszki, dzięki swojemu zapałowi do pracy stworzyły dzieciom bajkowy klimat. To dzięki nim, maluchy spotkały się z Czerwonym Kapturkiem, poznały babcię i oswoiły wilka.  Nie zabrakło również wspólnych zabaw,  tańców i harców na śniegu.
         Niezapomnianą atrakcją okazało się również wyjście do GOKiS w Bierzwniku, na przedstawienie pt „Złota rybka”.

    Bal karnawałowy
    "Zaczarowny las Bierzwnickich Przedszkolaków"

       

         Dnia 1 lutego 2018roku w sali widowiskowej  Gminnego Ośrodka Kultury w Bierzwniku spotkali się mieszkańcy zaczarowanego lasu. Wśród leśnych zwierzątek tańcowały wróżki, motylki, biedronki, ślimaki, pająki, a nawet Czerwony Kapturek z Babcią. Porządku pilnowali leśnicy, policjanci i strażacy. Po sali pływał też leśny strumyk i przypominał dzieciom, jak ważna jest woda, którą piły nasze przedszkolaki we własnoręcznie ozdobionych kubeczkach.   Nie zabrakło atrakcyjnych gier i  konkursów, a także słodkiego poczęstunku, po czym każdy uczestnik balu otrzymał nagrodę. To była naprawdę wesoła zabawa.

    Mikołajkowe spotkanie
    w Gminnym Ośrodku Kultury w Bierzwniku

         W blasku świec i cudnej zimowej scenerii przywitała nas pani Magda Nowacka, która przeczytała Misiakom i Motylkom „Legendę o św. Mikołaju z Miry”. Wszystkie przedszkolaki czuły atmosferę nadchodzących świąt, dzięki pięknej historii dzielnego Mikołaja z Miry. Przedstawione dziecięcym językiem przygody ukazały jak ważne w życiu każdego człowieka jest dobroć, szacunek dla drugiego człowieka i troska o bliźniego. Zasłuchane były nie tylko dzieci, ale także obecni rodzice i panie. To było wzruszające spotkanie.

       

         Niespodziewanie rozległ się dzwonek, a w drzwiach  sali widowiskowej pojawił się Mikołaj- oczywiście z workiem prezentów dla dzieci. Każdy dzielnie odbierał swój upominek i mógł zrobić pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. To nie koniec mikołajkowych zabaw. W przedszkolu czekały na nas pyszne gofry i owocowy poczęstunek, przygotowany przez mamy. Dziękujemy naszym ukochanym Mikołajom.

    Wycieczka do Fikolandu

       

         Misiaki długo czekały na ten wyjazd, bo dla niektórych to pierwsza podróż autobusem. Na twarzach wszystkich dominował szeroki uśmiech przez cały pobyt w sali zabaw. Karuzele, baseny z piłkami, zjeżdżalnie aż wrzały podczas radosnej zabawy. Panie zorganizowały wiele konkursów, malowanie twarzy, a nawet dyskotekę. Niestety co miłe szybko się kończy i nadszedł czas powrotu do przedszkola. Tylko obietnica pani Sylwii, że jeszcze tu wrócimy załagodziła smutek dzieci. Zobaczcie zresztą sami jak się bawiliśmy.

    Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

       

         Nasze przedszkole zamieniło się dziś w krainę Misiów. Wesoło do każdej Sali wchodziły Misie z różnych stron świata: Pandy, Kubusie Puchatki, Koale, niedźwiedzie polarne i wiele, wiele innych. Nie zabrakło przytulanek,  które towarzyszyły dzieciom we wszystkich zabawach. Misiaki malowały postacie swoich ulubieńców, a z prac plastycznych powstał piękny album dla rodziców. Odwiedziła nas też mama Lenki i przeczytała dzieciom bajkę „Trzy niedźwiadki”. Wzruszający był fakt, że była to książka, którą kiedyś czytała swojej córce Lenki babcia.
         W przerwie tanecznych zabaw degustowaliśmy ciasteczka z miodem, oczywiście w kształcie misia, przygotowane przez ukochanych rodziców.

    Pasowanie na Przedszkolaka

       

         Październik to w przedszkolu czas małych egzaminów dla naszych najmłodszych. To czas włączania w poczet grup przedszkolnych. Na nowo przybyłych czekają Sówki- to patron 2,5 i 3latków, nieco starsi- 4latki to Misiaki, tuż za nimi swoje umiejętności prezentują 5latki- Motylki, a prawdziwy egzamin dojrzałości przedszkolnej zdawały 6latki- Pszczółki.
        Wszystkie przedszkolaki odświętnie ubrane, w obecności swoich wychowawców, ukochanych rodziców, a przede wszystkim pana Dyrektora, śpiewająco prezentowały swoje talenty.

    Święto Drzewa

         10 października 2017roku, bierzwnickie przedszkolaki i uczniowie klasy II SP, obchodziły  15-tą edycję ogólnopolskiego  programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja „Święto Drzewa”.  Początek uroczystości to chwila wspomnień, do których przeniosła nas koordynator programu p. S. Szurzyńska.  Na tle jesiennej muzyki przypomniała wiele działań z poprzednich edycji, jednocześnie dziękując za duże zaangażowanie w ochronę przyrody.
         Hasłem tegorocznej edycji Święta Drzewa jest „Drzewo-Przyjaciel”. Dlatego dziś podczas wielu zabaw, dzieci określały cechy charakteru prawdziwego przyjaciela- tak ważnej osoby w życiu każdego człowieka. Wiele z tych określeń przypisywały również drzewom.
         A oto uhonorowani „PRZYJACIELE DRZEW”: Wójt Gminy Bierzwnik, p. A. Błaszczyk, dzielnicowy Policji w Bierzwniku, p. M. Szymanowski, OSP w Bierzwniku, p. G. Pytlarz –kierownik GOPS w Bierzwniku, leśnicy  p. E. Bilski, p. J. Sobczak, GOK w Bierzwniku, przew.  Rady Gminy, p. A. Banaś.
         Z okazji tego jubileuszu Nadleśnictwo Bierzwnik ufundowało sadzonkę hortensji w dowód uznania za bogate, wieloletnie działania przedszkola na rzecz ochrony przyrody. Ten piękny kwitnący krzew znalazł miejsce w zaciszu przedszkolnego ogrodu, a posadzili go wspólnie Pan Dyrektor T. Butyński i Wójt Gminy Bierzwnik, A. Błaszczyk.
         To jeszcze nie koniec sadzenia- każda grupa otrzymała sadzonkę drzewa i wybrała miejsce wokół przedszkola. Będziemy o nie dbać!- wołały dzieci. Jesienią,  zimą, wiosną, latem!!. W sadzeniu niezbędna okazała się pomoc strażaków, policjantów i leśników. Na zakończenie tegorocznej akcji przedszkolaki otrzymały albumy przyrodnicze od leśników oraz sprzęt sportowy.
         Wszyscy zaproszeni goście złożyli ekologiczne obietnice i serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom programu „Święto Drzewa 2017” . Oby więcej takich akcji.

     

    Bezpieczny przedszkolak

       

         Nasze zaproszenie przyjął dzielnicowy policjant, pan Michał Szymanowski. To pierwszy zawód, który poznały dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Każdy z  wielką uwagą słuchał zasad bezpiecznego zachowania na ulicy, nie oddalania się od rodziców czy nauczycieli, nie otwierania drzwi nieznajomym i wiele innych cennych wskazówek o bezpieczeństwie.
         Poznaliśmy także akcesoria policyjne i mogliśmy obejrzeć radiowóz. Po czym całą gromadą wyruszyliśmy na spacer ulicami Bierzwnika. Każdy musiał zdać „egzamin” prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Nagrodą były odblaski i kamizelki odblaskowe dla dzieci, ufundowane przez Komendę Powiatową w Choszcznie. Na pożegnanie dzieci zaśpiewały piosenkę i wręczyły laurki dla pana
    Michała.

    Sprzątanie świata w przedszkolu

       

         Już po raz kolejny nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Wspólnie z leśnikami wybraliśmy się do lasu. Tym razem nie tylko obserwowaliśmy piękny krajobraz leśny, ale dbaliśmy o jego czystość. W ruch poszły gumowe rękawiczki i duże worki na śmieci, które z każdą minutą napełniały się zbieranymi śmieciami. Dzieci sprytnie podnosiły papiery, worki, plastikowe butelki i inne porozrzucane nieczystości. Szkoda tylko że to my najmłodsi musimy zbierać śmieci po dorosłych. Przecież wszyscy musimy dbać o przyrodę!!
         W  nagrodę leśnicy ufundowali przedszkolakom ognisko z kiełbaskami.  Po tak pracowitym dniu szybko znikały z grilla. Oby w następnym roku nie było tyle śmieci!!!- wołały dzieci, wychowawcy naszego przedszkola!

 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Kontakt

   • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich
   • Zespół Szkolno-Przedszkolny - 95 768 00 36 Szkoła Podstawowa - 95 768 00 75 Przedszkole - 95 768 00 48
   • ul.Sienkiewicza 17 73-240 Bierzwnik Poland